Научна фантастика в „Плейбой"? Няма нищо чудно. Познавачите знаят, че вече 45 години списанието публикува не само художествени еротични фотографии на най-красивите жени в света, но и най-добрите образци на кратките форми в литературата, изключителни интервюта с личностите на деня, блестящи статии и анализи на учени и публицисти. Не случайно на страниците му присъстват многократно и най-големите имена на съвременната научна фантастика. А най-доброто от най-доброто, публикувано от тях в „Плейбой", е събрано в тази невероятна колекция.
Списание „Плейбой" започна да публикува с удоволствие научна фантастика на своите страници още с появяването си през 1953 година. Въображението, новаторството и дръзновението винаги са били качества, с които списанието се е гордеело, така че няма нищо учудващо в способността му да привлича големите имена от жанра. Рей Бредбъри бе първият съвременен млад,автор, публикуван в „Плейбой". Няколко десетилетия по-късно продължава да е един от фаворитите на списанието.
Новото списание предложи на авторите на научна фантастика някои неща, които в онези дни те нямаше как да получат другаде. Първо, даде им възможност да излязат от специализираните издания и да получат достъп до една по-широка публика. Освен това тези списания, чиято основна читателска маса бе юношеска, си налагаха ограничения от определено естество, докато „Плейбой" предоставяше творческата свобода да се пише за аудитория от пълнолетни. А и просто като пазар „Плейбой" изглеждаше по-добре от конкурентите си от жанра, особено след като разказът на Джордж Лангелан "Мухата", поместен в броя от юли 1957 година, привлече вниманието на публиката и почти незабавно вдъхнови първата от цяла поредица екранни реализации.
В броевете си от юли и август 1963 година вместо интервюта списанието помести свежа и впечатляваща
рубрика, озаглавена „1984 година и отвъд нея". Дузина авторитетни творци на научна фантастика, четирима от които - Бредбъри, Артър Кларк, Фредерик Пол и Уилиям Тен - представени в този сборник, се опитаха да предскажат бъдещето. Забавно е днес да разгледаме техните предвиждания. Някои от тях, например разпадането на руската социалистическа империя, се сбъднаха. Други, като телепатичният секс, не.
При огромното изобилие от превъзходен материал ни бе трудно да подберем разказите за този сборник, така че решихме да се придържаме към редица правила. Ще забележите, че всеки от авторите е представен с едно произведение. Решихме да разнообразим съдържанието, като редом със забавните разкази поместим и по-сериозни, а редом с късите, и дълги.
Повечето от авторите са ви познати. Някои са много известни. През всички тези години сме помествали научна фантастика и от не така популярни творци и дори от дебютанти - един такъв разказ е включен в сборника. Това е неизбежно при подборка като настоящата. Като се има предвид, че в този жанр, за разлика от другите, дори и най-изявените творци продължават да пишат кратки разкази. Тези автори образуват един много разнообразен отбор. Вярваме, че техните разкази ще ви харесат.
Изгубеният марсиански град
Рей Бредбъри
Девет живота
Урсула Ле Гуин
Бдение
Нормън Спинрад
Маски
Деймън Найт
Добре дошли в маймунарника
Кърт Вонегът младши
Мъртвият астронавт
Дж. Г. Балард
Схематичният човек
Фредерик Пол
Чувствувате ли нещо, когато правя това?
Робърт Шекли
Преминаването на Земята
Артър Кларк
Рапорт за застрашения град
Дорис Лесинг
Левиатан
Лари Нивън
Всички птици се завръщат у дома, за да мътят
Харлан Елисън
Апотеоз на Майра
Уолтър Тевис
Застинало пътешествие
Филип К. Дик
Джани
Робърт Силвърбърг
Текстообработка
Стивън Кинг
Междузвезден гълъб
Доналд Уестлейк
Наследници на перисферата Хауърд Уолдроп
Земна станция Чарли
Били Кристъл
Гори, гори бавно
Джордж Алек Ефинджър
Нещо повече от сбора от частите си
Джо Холдемън
Сен Йен Бабу и Небесният домакин
Чет Уилямсън
Военна зона Изумруд
Лушъс Шепърд
Призрачен стандарт
Уилям Тен
Канцеларски романс
Тери Бисън.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|