ВАШАТА ПОРЪЧКА ДО МОМЕНТА/ORDER      

Отстъпки до 30%, за заявки над 100 лв бонус 6%
доставки на твърда цена независимо от броя на книгите
плащане при доставка, срок за цялата страна 2 дни - 4.69 лв
Почивка в дървена къща до Банско
ново съвети каталог доставки за нас следене кошница

Морска ипотека и привилегии върху кораб

Автор: Ана Джумалиева
Обем: 300 стр.
Формат в мм.: 140х210
Издател: ИК "Сиела"
Мека подвързия
Дата на включване: 2016-09-18
ISBN: 9789542821199
Категория: Право

Корична цена: 20.00 лв.
Oтстъпка: 14%

Нашата цена: 17.20 лв.

 

Международният търговски обмен е тясно свързан с морския транспорт. Морските превози се осъществяват с морски кораби. По своята същност и по присъщия им правен режим морските търговски кораби съществено се отличават от останалите превозни средства. Техният режим има комплексен характер, който е предмет на регулиране в международното право и националните законодателства на отделни държави с различни по своя характер норми: публичноправни и частноправни.

Корабът може да бъде за корабособственика средство за кредитиране, но също и да поражда отговорност. За кредиторите, той е елемент от тяхното обезпечение. За разлика от кредиторите при закупуване на земя или недвижим имот, потенциалните рискове, свързани с плаващия обект (кораб) са по-различни по своето естество. Това налага възникването и развитието на специфични за морското право институти, а именно морските ипотеки и привилегиите върху кораба.

Въпреки огромното си търговско значение, въпросът на морските привилегии и ипотеки се характеризира с висока степен на международна несигурност. Националните закони се различават значително по отношение на създаването и изпълнението на морски привилегии. За да се хармонизира тази несигурност международният морски комитет е изготвил през годините редица международни конвенции за създаване на стандартен списък на морските привилегии и общ метод за тяхното изпълнение.

Изследването цели да се проведе научно-теоретичен анализ на някои частноправни отношения, свързани с търговските кораби, като привлече вниманието върху съществуващата вътрешна и международна регламентация. Подобен подход има подчертано практическо значение, тъй като българските морски търговски кораби, при осъществяване на търговската експлоатация, посещават чуждестранни пристанища и по този повод е възможно възникването на различни правни проблеми.

Изследваните правоотношения, макар и частноправни, в много случаи се преплитат с публичноправни моменти – такива са националност на кораба, право на плаване под знамето на определена държава, юрисдикция на държавата върху борда на кораба в открито море и в чужди териториални води, регистрация на корабите и т.н. Тези въпроси съпътстват търговското корабоплаване от момента на неговото възникване. Поради тази причина многократно са били обект на търсене на нормативни разрешения. Исторически източници свидетелстват, че въпросите на морската ипотека и привилегиите върху кораба са едни от първите, поставящи началото на правния режим на корабите. Тази теза се подкрепя от обстоятелството, че в международноправен аспект тези проблеми са обект на регламентация още от началото на XX век.

В условията на развитие и усъвършенстване на националното морско законодателство са разгледани въпроси de lege ferenda, а също и такива за съответствието на вътрешното ни с международното право и възприетите от последното принципи.

Направен е опит да се даде отговор на основни въпроси, възникващи във връзка частноправния режим на българските кораби. Това предполага изследване на нашето морско законодателство и неговото историческо развитие, на съществуващите международноправни актове и законодателните решения възприети в други държави.

Видно е, че процесите отнасящи се до статута на кораба и правоотношения, свързани с него, са комплексни и динамични. На това развитие и динамика поради една или друга причина нашата морскоправна доктрина остава длъжник.

Ана Джумалиева е преподавател по дисциплините „Международно частно право" и „Международно морско право" във Варненски свободен университет „Черноризец Храбър". Защитава докторантура на тема „Вещноправен режим на българския морски търговски кораб в международното частно право" (2014) и доцентура на тема „Морската ипотека и привилегиите върху кораба".

Председател на Комисията за защита от дискриминация (от 2012), член на НС при Института по морско право и логистика ВСУ "Черноризец Храбър", член на УС на Сдружение „Българска асоциация по морско право" (до 2012), Секретар на списание „Проблеми на морското право" (от 2005).


Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe

търсeне по м/у думите моля въведете търсената дума
иили   

най-новото в
Право
Изменение на иска - Ивайло Костов
Гражданско и облигационно право - Ръководство по решаване на казуси - второ издание - Димитър Стоименов, Анастас Пунев
Данъчно-осигурителен процесуален кодекс. 15. издание към 1 февруари 2023 г. -
Административно право и процес - 2022 - проф. д-р Димитър Костов
Съдебен контрол върху досъдебното наказателно производство - Иван Маджаров
Наказателен кодекс II/2022 - с тълкувателна практика на ВС и ВКС - Съставител: Николай Алексиев
Защо наказваме? - Д-р Мирослава Манолова
Самопризнанието в българския наказателен процес - д-р Цветомир Панчев
Изключващи обществената опасност на деянието обстоятелства по българското наказателно право - Теоретичен модел за законодателно развитие - д-р Мирослав Овчаров
Тълкувателни решения на ВКС по разпоредби на Наказателно-процесуалния кодекс за периода 1999–2022 г. - д-р Павел Смолички
Социални права на българските граждани - Второ допълнено и актуализирано издание - проф. Васил Мръчков
Административен процес - 8-мо издание - проф. д-р Кино Лазаров, проф. д-р Иван Тодоров
Наказателен кодекс X/2022 – с тълкувателна практика на Върховния съд и Върховния касационен съд - Николай Алексиев
Престъпления против правосъдието в наказателното право на Република България - Д-р Наталия Георгиева
Производството по чл. 51 ЗН - Процесуални предизвикателства и проблеми - Д-р Галина Николова Иванова
Закон за задълженията и договорите XII/2022 -
Граждански процесуален кодекс XII/2022 -
Екологично право. Обща част/Трето преработено и допълнено издание - проф. Георги Пенчев
Екологично право. Специална част/Трето преработено и допълнено издание - проф. Георги Пенчев
Военно правосъдие в Република България - Илмира Илиева
всички книги в категорията >>>

Проверка на почъчки  |  Вашата сметка  |  Нови книги  |  Съвети  |  Каталог  |  Доставки  |  На едро  | 
Мнения  |  Кои сме ние  |  Проeкти  |  RSS  | 

Приятели: С надуваема лодка около света  |  пощенски марки  |  СБСС  |  Ламбиеви колиби  |