Големият земеделски лидер и общественик Константин Муравиев е активен участник в българския политически живот в първата половина на XX в. Участник в делегацията по сключване на мирния договор в Ньой (1919 г.), министър в правителствата на БЗНС (1923 г.) и на Народния блок (1931-1934 г.), както и министър-председател на последното правителство на свободна България (2-9 септември 1944 г.) Т. нар. „Народен съд" му дава доживотна присъда, излежавана в Софийския, Сливенския, Шуменския и Пазарджишкия затвори, откъдето е освободен през 1955 г. По време на Унгарските събития 1956 г. Муравиев е изпратен в лагера „Белене", където е затворен без присъда до 1960 г. Умира в София на 31 януари 1965 г.
Събитията и хората, описани тук, се предават с пределна добросъвестност, и то за времена на остри политически борби между демокрацията и насилието, в които вземаха участие личният режим и неотговорни фактори. Борбите се водеха при съзаклятнически условия, в пълна и дълбока конспиративност. Поради това никакви писмени данни не са оставени, които да разкрият подбудите и изпълнението на съзаклятията.
Трябва да се съжалява, че авторите на тази подмолна политическа дейност и досега не са дали никакви осветления. Те предпочетоха да останат скрити, за да могат да изживеят в пълно спокойствие живота си. Излезлите няколко брошури имат по-скоро за цел да замъглят събитията, да ги представят в изгодна за тях светлина.
Именно тези съображения ми наложиха да изнеса пред читателя онова, което зная или притежавам като положителни данни.
Наистина това е крайно неприятна и неблагодарна работа, но в никой случай не бива да се оставя заблудата да покрива една тъмна и тъжна действителност от нашата съвременна история.
Ще бъдат засегнати някои от дейците или техните близки. В случая необходимостта повелява да се примирим и приемем фактите такива, каквито са те.
Материалът за този тъжен разказ е събиран своевременно и в продължение на много години. Всичко е грижливо проверявано. Дадени са изключително чисти факти, за да се спази изискваната възможна обективност.
Надявам се настоящите скромни бележки и спомени за събития и хора да послужат на всички, които се интересуват от борбите за демокрация на мнозинствата и от насилията на малцинствата.
Септември, 1963 г.
К. Муравиев
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|