ВАШАТА ПОРЪЧКА ДО МОМЕНТА/ORDER      

Отстъпки до 30%, за заявки над 100 лв бонус 6%
доставки на твърда цена независимо от броя на книгите
плащане при доставка, срок за цялата страна 2 дни - 4.69 лв
Пощенски марки
ново съвети каталог доставки за нас следене кошница

История на стария свят. 1. Древен Изток

Автор: Владимир Попов
Обем: 319 стр.
Формат в мм.: 140х200
Издател: ИК "Абагар Велико Търново"
Мека подвързия
Дата на включване: 2004-12-27
ISBN: 9544276068
Категория: История и Археология

Корична цена: 8.00 лв.
Oтстъпка: 9%

Нашата цена: 7.28 лв.

 

Книгата не е в наличност
Невъзможно е да се изучава история чрез учебник или каквото и да е учебно помагало. Такъв подход е допустим само за придобиване на основни исторически познания. Университетското обучение е наложило от много време лекционния принцип, чрез който тематично се характеризират епохи, процеси и явления при определена фактологическа основа. Академичните принципи налагат да се отчитат общоприетите в науката оценки, проблеми, дискусии, хипотези и други въпроси. Желателно е да се знае и личното отношение на автора към разглежданите проблеми. Тази особеност и използването на едни или други научни методики поражда често интерпретационни различия, които покрай всичко друго съдействат за придобиване на умение да се разбере по-оптимално историческата действителност.

При изучаването на историята се използват различни подходи, системи и методи. Обикновено у нас най-често се възприема историята да се дели на обща и българска. Чрез общата история се изучава културно-историческото развитие на целия познат свят. Историята на стария свят (наричана и стара история) е основна научна дисциплина при изучаването на т.нар. обща история. Предмет на историята на стария свят е изучаването на най-рано обособилите се по време общества и държави и техните културни постижения.
Хронологическите граници на историята на стария свят са изключително широки. Тяхното начало до голяма степен е условно и се свързва твърде тясно в едно или друго време с късните праисторически епохи. Началото на изучаването на отделните народи, общества, държави и култури е различно и е разположено във времето между IV и I хил. пр. н.е., а в някои случаи и по-късно. За крайна граница на историята на стария свят обикновено се приема падането на Западната римска империя през 476 г., след което започнал друг съществен период в историята на света, който е обект на изучаване чрез други научни дисциплини. В отделни случаи някои университетски преподаватели се отклоняват от общоприетите научни принципи и въвеждат свои правила, като включват последните столетия на римската империя в Средновековната обща история и в историята на Византия.
Историята на стария свят се проучва чрез различни източници, наричани обикновено извори. Най-съществено значение имат писмените извори, които са изключително многообразни по характер и съдържание. Те са дело на отделните народи в едно или друго време и са написани на различни езици с различни писмености. Голяма част от древните писмености са разчетени, което е допринесло и за изучаването на древните езици. Понастоящем има все още и някои неразчетени писмени системи и непроучени достатъчно езици - например линейното писмо "А". Важно значение имат и археологическите проучвания.
Историята на стария свят се разделя обикновено на три основни дяла според естеството на културно-историческите процеси в хронологически и териториален обхват, както и според цялостното състояние и значение на общественото, държавното и културното развитие: древен Изток, древна Гърция и древен Рим. Проблемът за историческото развитие на отделни страни и народи в съседство с трите основни древни цивилизационни общности е обект главно на научни изследвания и не се изучава в общия курс по история на стария свят. Отделни проблеми се изучават чрез други исторически дисциплини като тракология у нас, чрез магистърски програми, различни курсове и висши семинари в университетското обучение по история.
Настоящото изложение представлява допълнен осъвременен вариант на лекции по история на древния Изток, четени от автора в продължение на много години във Великотърновския университет "Св.Св. Кирил и Методий", в Софийския университет "Св. Климент Охридски", в Пловдивския университет "Патриарх Евтимий" и другаде както като отделна учебна дисциплина, така и в дисциплината "История на стария свят". В текста са взети под внимание общоприетите в научната литература оценки, проблеми, дискусии, хипотези и други въпроси.
Велико Търново, 2004 г. авторът


Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe

търсeне по м/у думите моля въведете търсената дума
иили   

най-новото в
История и Археология
Индийският типаж. Истината за това защо XXI век ще принадлежи на Индия - Паван К. Варма
Спомени и преживелици. Из дневника ми като военен аташе в Петроград през 1914 - 1915 година - Григор Преславски
Духовната империя България - Христо Буковски
Аристокрацията на Второто българско царство - Николай Овчаров
Българска политическа журналистика (1847–1947) - Ивайло Христов
Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква - Момчил Методиев
Да откриеш Софроний - Искрен Красимиров
Нацизмът - история, генезис, идеи и влияние - Карл Мюлер Фрьолан
Пътят на България - Димитър Съсълов
Възпиране на Армагедон. Биография на НАТО - Питър Апс
Македония - една история в две метафори. Ябълката на раздора. Гордиевият възел - Александър Кертин
Убийството с чадъра - Улрик Скоте
Древнобългарското езиково наследство - Живко Войников
Изгубено царство. История на руския национализъм от Иван ІІІ Велики до Владимир Путин - Серхий Плохий
История на Китай -
Между Дунав и Черно море, или пет години в България - Хенри Баркли
МИХАЕЛ ВИТМАН и командирите на танкове „ТИГЪР“ от СС дивизията „Лейбщандарт“. Книга първа - Патрик Агте
МИХАЕЛ ВИТМАН и командирите на танкове „ТИГЪР“ от СС дивизията „Лейбщандарт“. Книга втора - Патрик Агте
От кражби до убийства – Криминалните престъпления в България (1944-1989 г.) - Стефан Иванов
Великите владетели на Второто българско царство - Николай Овчаров
всички книги в категорията >>>

Проверка на почъчки  |  Вашата сметка  |  Нови книги  |  Съвети  |  Каталог  |  Доставки  |  На едро  | 
Мнения  |  Кои сме ние  |  Проeкти  |  RSS  | 

Приятели: С надуваема лодка около света  |  пощенски марки  |  СБСС  |  Ламбиеви колиби  |