ВАШАТА ПОРЪЧКА ДО МОМЕНТА/ORDER      

Отстъпки до 30%, за заявки над 100 лв бонус 6%
доставки на твърда цена независимо от броя на книгите
плащане при доставка, срок за цялата страна 2 дни - 4.69 лв
Почивка в дървена къща до Банско
ново съвети каталог доставки за нас следене кошница

Кратка история на българския комикс

Автор: Антон Стайков
Обем: 240 стр.
Формат в мм.: 210х250
Издател: ИК "Кибеа"
Мека подвързия
Дата на включване: 2013-11-05
ISBN: 9789544746407
Категория: Изкуство и теория на културата

Корична цена: 40.00 лв.
Oтстъпка: 11%

Нашата цена: 35.60 лв.

 

Книгата не е в наличност
Кратка история на българския комикс разглежда хронологично развитието на комикс изкуството у нас. От комичните ленти, повлияни от европейската сатирична преса, през детските поучителни кратки истории жанрът преживява първия си разцвет в годините на Втората световна война, когато всеки ден излиза различен вестник с комикси. След 1944 г. България поема по пътя на социализма, а комиксът се превръща в инструмент за идеологическо възпитание и на деца, и на възрастни. Появяват се римуваните назидателни ленти във вестник „Септемврийче” и сатиричните пропагандни комикси във вестник „Стършел”.
През 60-те, 70-те и 80-те години около издателство „Български художник” и култовите списания „Космос”, „Дъга” и „Чуден свят” се създава атмосфера на свободни пластични търсения, която стимулира развитието на комиксовия жанр. Освен поредиците в периодични издания, за първи път се появяват т. нар. романи в картини, а няколко фантастични и патриотични комиксa се публикуват като отделни албуми. В списание „Дъга”, утвърдило се като най-успешната комикс медия у нас, изгряват имената на майсторите на рисунката и разказа Стоян Шиндаров, Христо Кърджилов, Петър Станимиров, Евгений Йорданов, Николай Додов, Димитър Стоянов–Димо, Сотир Гелев, Румен Чаушев и много други.
През 90-те години се правят няколко опита за издаване на комикс списания омнибуси. Всички завършват с първи и единствен брой. XXI век започва с носталгичен опит за възраждане на „Дъга” – ново списание със същото име излиза в цели тринайсет броя. Най-сетне български комикс художници достигат до големите световни издатели – Александър Малеев работи за “Marvel” и “DC” в Ню Йорк (“Batman”, “Daredevil”), Виктор Кълвачев – в Лос Анджелис (“Pherone”, “Blue estate”), Пенко Гелев получава поръчка за 22 комикса по класически романи от английското издателство “David Salariya”. Динамичното развитие на графичната новела, алтернативния комикс, провокативните уеб и ъндърграунд форми в началото на новото хилядолетие дават надежда за успешно бъдеще на деветото изкуство и за нови предизвикателства пред българската публика.

Антон Стайков е художник и журналист, който се занимава с история и анализ на комикса в България и по света. Освен изследовател, той е и запален читател, колекционер и популяризатор на български комикси. Темата на докторската му дисертация е „Kомикс и реклама. Поетика и семиотични аспекти”.
Антон Стайков участва като лектор в български и международни форуми (“Actualités du FLE”, Варна, 2012 г.; „BD en 45 minutes”, София. 2012 г.; “Université d’Eté”, Варна, 2013 г. и др.). Модерира ателиетата „Как се прави comix?”, София, (2011, 2012).
Негови статии и интервюта са публикувани в сборници на БАН, списание „ЛИК”, вестник „Култура”, „Литературен вестник”, „България OnAir”, сборника „Над дъгата” и др. Той е сред основателите на секция „Комикс” в СБХ, активен участник в „Проектът Дъга”, куратор на „Първа национална изложба на българския комикс”, София, 2013 година.


Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe

търсeне по м/у думите моля въведете търсената дума
иили   

най-новото в
Изкуство и теория на културата
Нощта е майка на деня. И ни дай сенките. Анданте - Ларш Нурен
Златният век на българската опера - Боянка Арнаудова
Мислещият от дистанция човек. Конференция в чест на 80-годишнината на проф. Ивайло Знеполски - Стоян Атанасов (съставител)
Език, литература и култура на Изтока. Сборник с научни статии, посветен на 60-годишнината на проф. д-р Милена Братоева -
Музикологично рационалното и музикално рационалното - Емил Деведжиев
Просвет (Фотографии) - Николай Трейман
История на японското изкуство - Братислав Иванов
Произведението на изкуството в епохата на неговата техническа възпроизводимост - Валтер Бенямин
Пишеща архитектура - Мария Диамандиева
Залата на смеха има стена на плача. Живот и театър на Николай Урумов - Димитър Стайков
Театърът и неговият двойник - Антонен Арто
Ясен Гюзелев - Красимир Илиев, Ясен Гюзелев
Ясен Гюзелев/твърди корици - Красимир Илиев, Ясен Гюзелев
Скайдол (Луксозно издание) - Алесандро Барбучи, Барбара Канепа
Идеята за природата - Робин Джордж Колингуд
Още не е загинала - Марин Бодаков
Книгата като обект - Райчо Станев
Мъртвият идва за любимата си. Пет словенски пиеси - проф. Людмил Димитров
Ideas to wear - Съставител: Нели Митева
АББА - комплект (АББА. Завръщането + MAMMA MIA! АББА. Продължението + плакат + 3 картички) - Георги Тошев
всички книги в категорията >>>

Проверка на почъчки  |  Вашата сметка  |  Нови книги  |  Съвети  |  Каталог  |  Доставки  |  На едро  | 
Мнения  |  Кои сме ние  |  Проeкти  |  RSS  | 

Приятели: С надуваема лодка около света  |  пощенски марки  |  СБСС  |  Ламбиеви колиби  |