ВАШАТА ПОРЪЧКА ДО МОМЕНТА/ORDER      

Отстъпки до 30%, за заявки над 100 лв бонус 6%
доставки на твърда цена независимо от броя на книгите
плащане при доставка, срок за цялата страна 2 дни - 4.69 лв
Почивка в дървена къща до Банско
ново съвети каталог доставки за нас следене кошница

Право на радио- и телевизионните организации в България

Автор: Радомир Чолаков
Обем: 206 стр.
Формат в мм.: 170х230
Издател: ИК "Сиела"
Твърда подвързия
Дата на включване: 2000-12-22
Категория: Право

Корична цена: 15.00 лв.
Oтстъпка: 14%

Нашата цена: 12.90 лв.

 

ПРЕДГОВОР НА АВТОРА
През последните десет години изработването на нормативната уредба на дейността на радиото и телевизията бе една от най-парливите теми в България. На моменти разгорещените дискусии, както и развитието на законодателството в тази област, напомняха политико-правен трилър. В България проблематиката на медийното и радиотелевизионното право се възприемаше като политически въпрос от първостепенно значение, поради което обсъждането й създаваше напрежение в политическите и в правните среди, и предизвикваше остри сблъсъци на противоречиви мнения в обществото.
На вербално равнище законите, които трябваше да регламентират правното положение на радио- и телевизионните оператори в общата медийна среда, бяха обсъждани в контекста на стремежа към цялостно либерализиране и демократизиране на обществото. От разгорялата се дискусия по въпроса за медийния закон в България пролича пределно ясно, че хората са убедени в неотложната необходимост от промени, които в силното си желание за демокрация отъждествяват (почти до степен на фетишизиране) с такива понятия като „автономност на медиите", „европейски норми", „независимост от държавната власт" и „либерализиране". Но при по-внимателно анализиране на конкретни текстове на закони се забелязват значителни отклонения от тези принципи. Те проличават особено отчетливо там, където държавата, посредством различни механизми за контрол и надзор, си запазва възможността да оказва силно влияние, и по този начин всъщност да управлява не само отделните радио- и телевизионни оператори, но и медийната система като цяло.
Понастоящем дейността на радио- и телевизионните оператори в България се регламентира от Закона за радиото и телевизията, приет през 1998 година. Той има дълга предистория, чието разясняване би позволило да се разбере действителното смислово съдържание, заложено в неговите норми. На читателите на този труд вероятно ще направи впечатление, че значителна част от него е посветена именно на тази предистория. Въпреки че това до известна степен излиза извън рамките на конкретната му цел - да представи действащото медийно законодателство, съм се ръководил от намерението да посоча онези културно-политически и правно-политически основи на Закона за радиото и телевизията в България, които оказват пряко влияние и имат особено значение за отделни негови норми, а оттам и за дейността на радио- и телевизионните оператори като цяло.
В този смисъл, основната ми цел бе да разгледам какво е принципното отношение на българския политически елит към медиите, защото именно то - независимо от конкретните исторически периоди и политически условия - предопределя залегналите в Закона за радиото и телевизията правни решения. В резултат на дългогодишните ми теоретични проучвания и практически опит, мога да потвърдя, че действително съществува специфичен „български модел" - както в организирането на медийното пространство, така и в медийното законодателство. В този труд се прави опит да бъде дефинирано това изначално отношение на политическия елит към медиите, а също и да бъде проследено неговото развитие до наши дни. Тъй като българският Закон за радиото и телевизията се намира в динамично състояние, смятам, че е важно и необходимо не толкова да се анализират конкретните му текстове, колкото да се привлече вниманието към задкулисието, в което се решават проблемите, към това какви са логиката и начинът на мислене на българския законодател по отношение на радиото и телевизията, така че да бъдат обхванати характеристиките и динамиката на системата като цяло. Надявам се по този начин да допринеса за изясняването на актуалните правни решения и за по-доброто разбиране на бъдещето развитие на медийното законодателство в България.

Радомир Чолаков


Мнения за тази книга

Мариана -Пловдив
Единствената професионална и сериозна книги за правните аспекти на медийния бранш. Това е поредната категорична научна изява на г-н Чолаков, който е дал най-съществения принос в развитието на медиите в България не само в теорията, но и в практиката. Това е човекът, който е направил и най-много за популяризирането на българските медии в Германия. Пожелавам му много успех.

Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe

търсeне по м/у думите моля въведете търсената дума
иили   

най-новото в
Право
Изменение на иска - Ивайло Костов
Гражданско и облигационно право - Ръководство по решаване на казуси - второ издание - Димитър Стоименов, Анастас Пунев
Данъчно-осигурителен процесуален кодекс. 15. издание към 1 февруари 2023 г. -
Административно право и процес - 2022 - проф. д-р Димитър Костов
Съдебен контрол върху досъдебното наказателно производство - Иван Маджаров
Наказателен кодекс II/2022 - с тълкувателна практика на ВС и ВКС - Съставител: Николай Алексиев
Защо наказваме? - Д-р Мирослава Манолова
Самопризнанието в българския наказателен процес - д-р Цветомир Панчев
Изключващи обществената опасност на деянието обстоятелства по българското наказателно право - Теоретичен модел за законодателно развитие - д-р Мирослав Овчаров
Тълкувателни решения на ВКС по разпоредби на Наказателно-процесуалния кодекс за периода 1999–2022 г. - д-р Павел Смолички
Социални права на българските граждани - Второ допълнено и актуализирано издание - проф. Васил Мръчков
Административен процес - 8-мо издание - проф. д-р Кино Лазаров, проф. д-р Иван Тодоров
Наказателен кодекс X/2022 – с тълкувателна практика на Върховния съд и Върховния касационен съд - Николай Алексиев
Престъпления против правосъдието в наказателното право на Република България - Д-р Наталия Георгиева
Производството по чл. 51 ЗН - Процесуални предизвикателства и проблеми - Д-р Галина Николова Иванова
Закон за задълженията и договорите XII/2022 -
Граждански процесуален кодекс XII/2022 -
Екологично право. Обща част/Трето преработено и допълнено издание - проф. Георги Пенчев
Екологично право. Специална част/Трето преработено и допълнено издание - проф. Георги Пенчев
Военно правосъдие в Република България - Илмира Илиева
всички книги в категорията >>>

Проверка на почъчки  |  Вашата сметка  |  Нови книги  |  Съвети  |  Каталог  |  Доставки  |  На едро  | 
Мнения  |  Кои сме ние  |  Проeкти  |  RSS  | 

Приятели: С надуваема лодка около света  |  пощенски марки  |  СБСС  |  Ламбиеви колиби  |